התנהלות בחקירת משטרה

זומנת לחקירה במשטרה?

לעיתים, חשוד מזומן לתחנת משטרה ואינו יודע במה עומד להיחקר. לרוב, החוקרים לא מוסרים את סיבת ההזמנה לחקירה וזאת מהחשש שהחשוד ישבש הליכי חקירה. כחלק מכללי המפתח במשפט פלילי יש לזכור כי עומדת לך הזכות להיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה. כך, שכחשוד אינך חייב לומר דבר בטרם תיוועץ עם עורך דין פלילי.

מעבר לכך, גם לאחר היוועצות עם עורך דין פלילי עומדת לך זכות השתיקה. זכות זו פירושה שאינך חייב לענות לשום שאלה שאתה נשאל. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי פעמים רבות עדיף למסור גרסה מאשר להשתמש בזכות השתיקה- כיוון שזכות השתיקה מחזקת את הראיות של התביעה ועומדת כרועץ הן בשלב הראשוני והן בהליך הפלילי שעתיד להתנהל. לאור זאת יש חשיבות גדולה בהיוועצות עם עורך דין מנוסה בשלב זה אשר ינחה אותך לפי מצבך הספציפי כיצד לנהוג בחקירה.

האח הגדול- עליך לזכור תמיד כי החוקרים אינם חברים, כל שיחת מסדרון/ שיחה בניידת/ בשירותים / בתא ועוד.. יכולה להיות מוקלטת ועשויה להירשם לאחר מכן כמזכר שיעמוד לחובתך. מרגע שאתה נעצר או נכנס לתחנת המשטרה עליך לצאת מנקודת הנחה כי אתה תמיד מוקלט / מצולם / עובר תרגיל חקירה כלשהו.

תרגילי חקירה- ישנם תרגילי חקירה רבים שעורכים החוקרים ע"מ להוביל אותך להודות. כגון : מדובבים בתא המתחזים לעצורים ומנסים להוביל אותך להודאה, הצגת פרוטוקולים מזוייפים, הצגת עדויות מזוייפות.. היתקלות עם עד בתיק שלכואה סיבך אותך והפלייל אותך ועוד.. על כן חשוב לא לפתח שיחות בחדרי החקירות או בבית המעצר שכן ייתכן שמדובר במדובב שזהו תפקידו להיות נחמד ע"מ לחלץ ממך הודאה. חשוב מאוד להתייעץ עם עור דין פלילי מוסמך שינחה אותך בכל התרגילים האפשריים. לחץ נפשי- כאמור, שלבי החקירה והמעצר הינם שלבים קריטיים בתחילת ההליך הפלילי . שלבי המעצר בפרט והחקירה בכלל גורמים לרוב ללחץ נפשי בלתי יתואר, לחץ נפשי שרק אדם שחווה אותו ידע במה מדובר.

לאור כך, יש חשיבות נעלה להיוועצות עם משרד עורכי דין פלילי אשר ינתב אותך לענות על שאלות החוקרים במנותק מהלחץ הנפשי. חשוב מאודבשלבי המעצר והחקירה להיוועץ בעורך דין פלילי, מוקדם ככל שניתן, על מנת להגדיל את הסיכוי בעתיד להוכחת חפותך.

הבטחות שווא - פעמים רבות החוקרים מבטיחים הבטחות שווא כגון אם תודה- תשוחרר, אם תפליל – לא יוגש נגדך כתב אישום ועוד.. אל תאמין ! החוקרים פעמים רבות משקרים ומבטיחים רק על מנת לחלץ הודאה!

חתימה על ההודעה – בסיום החקירה, החוקר מבקש ממך לחתום על ההודעה שמסרת. אל תחתום לפני שתקרא את כל מה שכתוב ותוודא כי זה בדיוק מה שאמרת. אם ישנם תיקונים- תבקש לתקן ורק אחר כך תחתום. אם לא מסכימים לך לתקןאת הכתוב- אל תחתום ותציין על ההודעה שלא איפשרו לך לתקן טעות שכתבו החוקרים.

כלל ברזל - היוועצות בעו"ד פלילי טרם החקירה או שמירה על זכות השתיקה עד להגעתו